A Normális Magyarországért Mozgalom átfogó gazdasági és szociális javaslatcsomag tervezete a koronavírus okozta pandémia következményeinek kezelésére 🇭🇺
ló
A nemzetközi tapasztalatokat, és a szakértők javaslatait figyelembe véve az alábbi javaslatokat tesszük a járvány szociális- és gazdasági következményeinek kezelésére érdekében.
- A legsürgetőbb feladat szerintünk is a munkahelyek megmentése. De nekünk a kieső bérek, jövedelmek pótlása is fontos. Ezért javasoljuk, hogy mindazok számára, akik a veszélyhelyzet kihirdetése óta elveszítették az állásukat, vagy azóta fizetés nélküli szabadság igénybevételére kényszerültek, azoknak részére a nemzetgazdasági átlagbér 75 százalékának megfelelő jövedelem támogatást kell biztosítani.
- A veszélyhelyzet ideje alatt elrendelt állásidőre az állami és önkormányzati közszolgálatban, intézményekben, valamint a köztulajdonban lévő cégekben dolgozók a teljes alapbérüknek 75 százalékát kapják meg! Ahol a veszélyhelyzet elrendelése miatt a munkavállalók nem tudják felvenni a munkát, ott a kormány foglaljon állást az állásidő alkalmazása mellett, és a bölcsődei, óvodai és iskolai nevelési és oktatási területen dolgozók esetén rendelje el az állásidőt!
- Az álláskeresési támogatás folyósítási ideje legyen ismét kilrnc hónap! A lejárt álláskeresési támogatás folyósítási ideje a veszélyhelyzet végét követő hónap utolsó napjáig automatikusan meghosszabbításra kerüljön!
- Mivel a járvány okozta gazdasági nehézségek hosszú időre, a veszélyhelyzet elmúltát követően is hatással lesznek a családok mindennapi megélhetésére, ezért a családi pótlék mértékét a gyermek fogyasztási kosarához igazítva kell emelni.
- Az egyéni vállalkozók és az öt fő alatti mikrovállalkozások a veszélyhelyzet előtti, igazolt alapbérek költségének 75%-ának megfelelő közvetlen állami bértámogatást kapjanak a járvány ideje alatt, amennyiben alkalmazottaikat nem bocsátják el, és tovább foglalkoztatják, vagy fizetett szabadságra küldik.
- Azon nagy vállalatok, és multinacionális cégek, melyeknek a 2020. évi várható árbevétele legalább 50 százalékkal csökken, és vállalják, hogy alkalmazottaikat nem bocsátják el, az árbevétel csökkenéséhez igazodva a vállalati bértömeg 20-40 százalékát kitevő bérkiegészítő költségvetési támogatást kapjanak!
- Azok az öregségi nyugdíjban, illetve szolgálati járadékban, rokkantnyugdíjban és ápolási díjban részesülők részesülők, akiknek nyugdíja nem haladja meg az átlagnyugdíj másfélszeresét (mintegy 210 ezer forintot), a valós infláció mértékével arányos, de legalább 5 százalékos emelésben részesüljenek!
- A kiskorú gyermekeiket a távoktatás ideje alatt felügyelő munkavállalók a járvány ideje alatt bérük 75 százalékával kompenzált fizetetlen szabadságot vehessenek igénybe.
- Az egészségügyben és a szociális szférában dolgozók számára a kamara és a szakszervezetek részvételével letárgyalt béremelésre kerüljön sor!
- A Magyar Honvédség és a rendvédelmi szervezetek állományában dolgozók számára a túlmunka díja kerüljön kifizetésre!
- A közműtartozások kifizetésére a magánfogyasztók és a KKV-k a veszélyhelyzet fennállását követő hónap végéig halasztást kapjanak (“rezsimoratórium”), ha az előző kompenzációk egyikében sem részesültek!
- A veszélyhelyzet alatt a közműszolgáltatást felfüggeszteni, megszüntetni a szolgáltató részéről egyoldalúan ne lehessen, és az így elmaradt befizetések után kamatot se lehessen felszámítani!
- A KIVA és a KATA fizetési kötelezettséget a veszélyhelyzet időszaka alatt töröljék!
- A 2019-es gazdasági év után fizetendő társasági adóból valamennyi kis- és középvállalkozás a befizetendő adójából egységesen 50 százalékos adókedvezményt kapjanak!
- A válság elmúltával a várható fizetési nehézségek miatt a gazdasági társaságok a kamatmentes forgóeszköz-hitelre, annak 80 százalékáig állami garanciát kapjanak!
- Az üzleti céllal bérelt, de a járvány miatt bezárt üzletek bérleti szerződése ne legyen felmondható a veszélyhelyzet ideje alatt, és a bérleti díj felfüggesztésre kerüljön!
- Azoknak a vállalatoknak, amelyek vállalják, hogy megtartják foglalkoztatottaikat, ingyenes, normatív hitelgarancia-program indul, amelyben a felvett hitel felső határa a 2019. évi anyagmentes árbevétel 25, az állami garancia mértéke pedig a hitelösszeg 80 százaléka.
- A veszélyhelyzet időtartama alatt az állami és önkormányzati közszolgálatban, valamint a köztulajdonban lévő cégeknél, intézményeknél munkaszerződést megszüntetni ne lehessen!
- A járvány miatt nehézségekkel küzdő állami-, önkormányzati vállalatok pénzügyi megerősítésére dolgozzanak ki programot!
- Az önkormányzatok megnövekedett feladatainak (szociális és köztisztasági) finanszírozását a kormány támogassa, és térítse meg a kiadások 75 százalékát!
- A kormány a megyei kormánymegbízott és a járási hivatalvezető közreműködésével közvetlenül intézkedjen a leghátrányosabb helyzetű településeken élő emberek mindennapi életfeltételeinek (étkezés, fűtés, stb.) biztonságos megszervezéséről!
- Az Európai Unió által válságkezelésre biztosított szabad források, illetve az EU által szabadon átcsoportosíthatóvá tett források a veszélyhelyzet alatt kizárólag egészségügyi eszközbeszerzésre, munkahelyek védelmére és a kieső bérek kompenzációjára legyen csak felhasználható!